Iako se mobilni operateri i dalje nadaju ukidanju šest postotnog mobilnog poreza, kako je bilo najavljeno tjekom svibnja, zasad nema naznaka da će on biti ukinut prije ljeta ove godine. Naime, tijekom lipnja treba pripremiti ukidanje tzv. mobilnog poreza i načini za dodjelu koncesija za digitalnu dividendu, što rade Ministarstvo financija zajedno s Ministarstvom pomorstva, prometa i infrastrukture i Ministarstvom gospodarstva koje od početka godine razgovara s mobilnim operaterima o mogućnostima i uvjetima ukidanja poreza na usluge u mobilnoj telefoniji. Iako se ni iz jednog uključenog ministarstva nije moglo doznati više detalja o tom ukidanju, pa ni hoće li se možda, kako je bilo ranije ove godine najavljeno, ukinuti već ovog ljeta, neslužbeno se doznaje da su svi operatori zaduženim ministarstvima dostavili svoje projekcije i studije vezane za rizike i prijedloge investicija, kao i da se razgovori o tome i dalje vode.
Iako se mobilni operateri i dalje nadaju ukidanju šest postotnog mobilnog poreza, kako je bilo najavljeno tjekom svibnja, zasad nema naznaka da će on biti ukinut prije ljeta ove godine.
Naime, tijekom lipnja treba pripremiti ukidanje tzv. mobilnog poreza i načini za dodjelu koncesija za digitalnu dividendu, što rade Ministarstvo financija zajedno s Ministarstvom pomorstva, prometa i infrastrukture i Ministarstvom gospodarstva koje od početka godine razgovara s mobilnim operaterima o mogućnostima i uvjetima ukidanja poreza na usluge u mobilnoj telefoniji.
Iako se ni iz jednog uključenog ministarstva nije moglo doznati više detalja o tom ukidanju, pa ni hoće li se možda, kako je bilo ranije ove godine najavljeno, ukinuti već ovog ljeta, neslužbeno se doznaje da su svi operatori zaduženim ministarstvima dostavili svoje projekcije i studije vezane za rizike i prijedloge investicija, kao i da se razgovori o tome i dalje vode.
Podsjetimo, početkom ove godine Vlada je mobilnim operaterima nakon samo jednog mjeseca stanke ponovo uvela šest postotni porez na prihode od mobilnih razgovora i SMS poruka, s rokom trajanja do 1. srpnja 2013. godine. No, napomenuto je da će se taj krizni porez, kakav EU ne poznaje, ukinuti, možda još prije ljeta, ako se operateri obvežu na jače investiranje.
Radi se o 300 milijuna kuna, što mobilnim operaterima, koji više nisu 'zlatne koke' stvara dodatni trošak, a koji se prelijeva na njihove prihode, koji su u krizi sve češće završavali u minusu. Smanjena potrošnja na mobitele je prosječni račun na mobitele svela ispod 100 kuna.
Stoga je u Ministarstvu gospodarstva održan koncem siječnja sastanak sva tri mobilna operatora s ministrima financija, pomorstva, prometa i infrastrukture te gopodarstva, kao i HAKOM-a na kojem je rečeno da će se o mogućnostima ukidanja tog poreza, investicijama kao i o načinu dodjele digitalne dividende više znati u svibnju. Naznačena je i mogućnost da bi se porez mogao ukinuti prije ljeta, ako operatori odluče više investirati.
No, osim međusobnog 'odmjeravanja snaga' na više ICT konferencija, gdje je ovaj problem uvijek istican, ništa se značajenijeg nije dogodilo u skoro četiri mjeseca.
Međutim, kao i prije, tako i sada iz sve tri telekom operatera, HT-a, Vipneta i Tele2 Hrvatska ističu da bi ukidanje tog poreza olakšalo i povećalo njihove investicije, koje ni do sada, kako se slažu, nisu bile male za hrvatske okvire.
Iz HT-a naglašavaju da bi se ukidanjem posebnog poreza na mobilne usluge oslobodila sredstva za ulaganja, posebno u razvoj infrastrukture i novu inovativnu ponudu, kao i da HT na godišnjoj razini ulaže između 14 do 18 posto svojih prihoda. To ih, kako navode, svrstava u prosjek usporedivih kompanija u EU, iako su po poreznom opterećenju u vrhu Europe.
U Vipnetu smatraju da bi ukidanje poreza bila stimulativna mjera investiranja u Hrvatsku te bi rezultirala i bržom realizacijom nacionalne strategije širokopojasnog pristupa internetu.
Primjerice, u Hrvatskoj je gustoća broadbanda 19 posto dok je u zemljama EU-a taj prosjek već 26 posto.
Ističu i da planovi koje su predali Vladi i ministarstvima govore o nastavku ambicioznog investicijskog programa. Očekuju i da će cijeli ICT sektor lišen nepotrebnih poreznih opterećenja biti prepoznat kao generator gospodarskog rasta u Hrvatskoj.
I oni su, kao i HT i Vipnet, zainteresirani za 'kupnju' digitalne dividende (oslobođen radiofrekvencijski spektar prelaskom s analogne na digitalnu televiziju) koji će se prema najavama dodjeljivati ove godine, ali se model te dodjele tek treba dogovoriti i pripremiti.